KSSPR Końskie

Twoim Klubem

Get Adobe Flash player

Seniorzy. Sezon 1968/1969

 

1 Błędowski Piotr  
2 Derlatka Wiesław Bramkarz
3 Godlewski Leszek  
4 Jaworski Krzysztof  
5 Kosierkiewicz Arkadiusz  
6 Mijas  
7 Panek Marian Bramkarz
8 Pytlas Wiesław  
9 Suskiewicz Andrzej  
10 Szymański Marian  
11 Wojciechowski Włodzimierz  
12 Zbróg Edward  
13 Żychliński Jerzy  
14 Kania Roman Trener
15 Kądziela Stefan Trener


Lata 1967, 1968 

W 1967 roku Marian Szymański, Krzysztof Jaworski i Wiesław Pytlas postanowili utworzyć drużyną piłki ręcznej. W maju i czerwcu 1968 roku drużyna rozegrała mecze sparingowe z koneckimi szkołami: Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Mechanicznym. Tadeusz Gałwiaczek, pracownik Koneckich Zakładów Odlewniczych, wprowadził drużynę do klubu Stal Końskie. W sierpniu 1968 roku Andrzej Suskiewicz zarejestrował sekcję koneckiej piłki ręcznej w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej w Kielcach. Drużyna przystąpiła, po raz pierwszy w historii koneckiego szczypiorniaka, do rozgrywek Kieleckiej Klasy Okręgowej "Klasa A". Prezesem był Zygmunt Makówka, dyrektor handlowy Koneckich Zakładów Odlewniczych. Trenerem w rundzie jesiennej był Roman Kania, natomiast trenerem w rundzie wiosennej był Stefan Kądziela .Kierownikiem sekcji był Tadeusz Gałwiaczek. Kapitanem zespołu był Wiesław Pytlas.   

29.07.1968 Słowo Ludu 

„Nowy sezon w okręgu rozpocznie się we wrześniu. Do tej pory okręg otrzymał tylko jedno nowe zgłoszenie. Do mistrzostw klasy A zgłosiła się drużyna męska Stali Końskie.” 

07.09.1968 Końskie

W dniu 7 września 1968 roku, na boisku przy Szkoły Podstawowej nr 3 w Końskich, pojawiła się pierwsza drużyna piłki ręcznej nosząca nazwę Stal Końskie. Przeciwnikiem była drużyna Naprzodu Jędrzejów, która wygrała 29:11. W pierwszym historycznym meczu udział wzięli: Wiesław Derlatka, Marian Panek, Edward Zbróg, Piotr Błędowski, Leszek Godlewski, Krzysztof Jaworski, Arkadiusz Kosierkiewicz, Mijas, Wiesław Pytlas, Andrzej Suskiewicz, Marian Szymański, Włodzimierz Wojciechowski, Jerzy Żychliński. Trener Roman Kania, kierownik sekcji Tadeusz Gałwiaczek. Kapitan Wiesław Pytlas.

Przygotowywaliśmy się do tego meczu naprawdę. Z dużą wiarą w sukcesy tej drużyny. Oczekiwania były ogromne. Nasza drużyna z chwilą, kiedy wybiegła na boisko, porównaliśmy ją z drużyną przyjezdną, to nasi górowali o głowę można powiedzieć. To budziło duże nadzieję. Okazało się, że ci dużo mniejsi o głowę zawodnicy potrafili ograć naszych. Byli ograni w lidze. Grali wiele meczy. Okazało się, że doświadczenie w grze jest dużo ważniejsze niż warunki fizyczne i przygotowanie taktyczne. My robiliśmy dopiero pierwsze kroki – wspomina Tadeusz Gałwiaczek.  

Umiejętności tej drużyny z Jędrzejowa były zdecydowanie duże. Przegraliśmy ale walczyliśmy do końca. W meczu dostałem karę dwie minuty. Jako nauczyciel zostałem ukarany. Tak to dziwnie brzmiało. Ale powiem, że zainteresowanie spotkaniem było spore. Dużo dorosłych i bardzo dużo młodzieży – dodaje Wiesław Pytlas.

2.06.1969 Słowo Ludu. „Niespodzianka w Końskich” 

Końskie. Stal – HSO Sandomierz 14:14 (8:3). Grający w rundzie wiosennej znacznie lepiej niż jesienią zawodnicy koneckiej Stali sprawili miłą niespodziankę remisując z głównym pretendentem do tytułu mistrza klasy A – HSO Sandomierz. W dodatku Stal przez cały mecz prowadziła i dopiero w ostatniej chwili udało się gościom zremisować. Gospodarze mieli najlepszego zawodnika w Kosierkiewiczu. Mecz toczył się w bardzo trudnych warunkach podczas stale padającego deszczu." 

Klasa A. I runda. Sezon 1968/1969

Stal Końskie – Naprzód Jędrzejów 11:29
AKS Busko – Stal Końskie 28:16
Budowlani Kielce – Stal Końskie 30:15
Stal Końskie – Skórzani Skarżysko
Stal Końskie – KSZO Ostrowiec 22:29 
Stal Końskie – Broń II Radom 13:16 (6:7)
Lechia Kielce – Stal Końskie 25:17
Trener Roman Kania.
 

Klasa A. II runda. Sezon 1968/1969

Naprzód Jędrzejów – Stal Końskie 38:25 (16:12)
Stal Końskie – AKS Busko 19:26 (11:9)
KSZO Ostrowiec – Stal Końskie 23:26 (12:11)
Stal Końskie – HSO Sandomierz 14:14 (8:3)
Broń II Radom – Stal Końskie 21:19 (10:2)
Trener Stefan Kądziela.

1 HSO Sandomierz
2 Broń II Radom
3 Skórzani Skarżysko
4 Budowlani Kielce
5 Naprzód Jędrzejów
6 AKS Busko
7 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
8 Stal Końskie

W rundzie jesiennej mecze w Końskich były rozgrywane na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3 w Końskich. Przez drużyny przyjezdne to boisko było nazywane „klepiskiem”. Było to boisko piaskowe, wałowane. Linie wyznaczane były wapnem. W rundzie wiosennej mecze w Końskich były rozgrywane na boisku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich.

 

Szukaj

Wkrótce

Brak wydarzeń

Wspomóż KLUB

Wpłać dobrowolną darowiznę

dotpay

Aktualnie stronę przegląda:

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1791171